Rola pomocy psychologicznej w procesie dawstwa komórek jajowych

Dawstwo komórek jajowych może wiązać się z wieloma wątpliwościami i pytaniami, a niekiedy także trudnymi emocjami. Psycholog pozwala zrozumieć własne odczucia i sam proces dawstwa. Z pomocy psychologicznej może skorzystać zarówno biorczyni komórek jajowych, jak i dawczyni. Dzięki temu kobiety mogą w pełni świadomie podjąć decyzję o oddaniu komórek lub adopcji gamet.

Z tego artykułu dowiesz się:

rola psychologa w procesie dawstwa komórek

W czym psycholog może pomóc dawczyni komórek jajowych?

Psycholog może pomóc zrozumieć, na czym dokładnie polega podarowanie komórek, ale także, co ta decyzja może oznaczać w sferze emocjonalnej. Pomaga zrozumieć motywacje, oczekiwania i potencjalne obawy związane z dawstwem.

Rozmowa z psychologiem może pomóc odpowiedzieć na trudne pytania, również te, które mogłyby pojawić się już po przekazaniu komórek. Dzięki temu – z pomocą psychologa – dawczyni może podjąć w pełni świadomą, pozbawioną presji i przemyślaną decyzję o udziale w programie.

Dawstwo komórek może wywoływać różne uczucia – to satysfakcja z pomocy innym, ale niekiedy też lęk przed procedurami medycznymi lub obawy dotyczące przyszłego wykorzystania komórek. Rozmowa z psychologiem daje dawczyni przestrzeń do wyrażenia swoich uczuć i zarządzania nimi w zdrowy sposób.

Pytania, które mogą pojawić się u przyszłych dawczyń:

  1. Czy w przyszłości będę mogła mieć własne dzieci? Czy oddanie komórek jajowych wpływa na płodność?
  2. Na czym dokładnie polega anonimowość procedury dawstwa? Jakie procedury się stosuje?
  3. Czy dawstwo jest bezpieczne? Czy istnieje ryzyko związane z procedurą?

Pomoc psychologiczna dla biorczyni komórek jajowych

Pomoc psychologiczna dla biorczyni komórek jajowych jest w wielu aspektach tożsama z pomocą kierowaną do dawczyń. Psycholog pomaga zrozumieć emocje związane z procesem przekazania komórek i oferuje życzliwe wsparcie. Odpowiada na wątpliwości i dylematy, stwarza warunki, które pozwalają uświadomić sobie skutki podjętej decyzji.

Biorczynie mogą doświadczać silnych emocji związanych z wcześniejszym nieudanym leczeniem niepłodności lub zaakceptowaniem, że ich dziecko będzie posiadać materiał genetyczny anonimowej kobiety. Pomoc psychologiczna może pomóc w radzeniu sobie z napięciem, niepewnością i innymi emocjonalnymi reakcjami pojawiającymi się w trakcie oczekiwania na procedurę oraz po niej.

Pytania i wątpliwości, które mogą pojawić się u biorczyni, to:

  1. Czy fakt, że dziecko będzie miało materiał genetyczny innej kobiety może wpłynąć na proces budowania z nim więzi?
  2. Jakie cechy dziecko może odziedziczyć po dawczyni komórek jajowych?
  3. Na czym polega anonimowość dawstwa komórek? Jakie zabezpieczenia i procedury się stosuje?
  4. Czy i jak rozmawiać z dzieckiem na temat dawstwa w przyszłości?

Formularz dla dawczyń
komórek jajowych

Skontaktuj się z nami

ul. Rudzka 34/36
95 - 030 Rzgów