Jak poprawić jakość komórek jajowych?

Każda kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych. Tej liczby nie można zmienić. Z kolei na jakość komórek jajowych można – jedynie do pewnego stopnia – wpływać – przez odpowiedni styl życia i dbanie o ogólny stan zdrowia.

Z tego artykułu dowiesz się:

jak poprawić jakość komórek jajowych

Co rozumiemy przez jakość komórki jajowej?

Najogólniej rzecz biorąc, przez jakość komórek jajowych rozumiemy ich potencjał rozrodczy – szansę na prawidłowe zapłodnienie, prawidłowy rozwój i zdolność do zagnieżdżenia się w endometrium po zapłodnieniu. Komórka dobrej jakości, to taka, która ma prawidłową budowę i osiągnęła odpowiednie stadium rozwoju (poziom dojrzałości) przed owulacją.

Jakie czynniki mają wpływ na jakość komórek jajowych?

Na jakość oocytów wpływ mają przede wszystkim:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • ogólny stan zdrowia, współwystępowanie chorób,
  • wiek (jakość komórek jajowych obniża się wraz z wiekiem, proces ten intensyfikuje się po 30. roku życia).

Poprawa komórek jajowych – zdrowy styl życia i wyleczenie chorób

Do pewnego stopnia na jakość oocytów można wpływać poprzez zdrowy styl życia – prawidłową dietę, dbanie o dobrostan psychiczny (unikanie stresu) i odpowiedni poziom aktywności fizycznej.

Aby wzmocnić komórki jajowe, konieczne może okazać się wyleczenie niektórych chorób lub ich kontrolowanie. Choroby i schorzenia mogące uszkadzać komórki jajowe, to:

  • Endometrioza – która może zaburzać zdolność endometrium do przyjęcia zarodka, a także mieć toksyczny wpływ na oocyty.
  • PCOS – zespół policystycznych jajników powoduje wzrost poziomu androgenów, co może zaburzać owulację, ale także ma wpływ na inne zmiany hormonalne i metaboliczne.
  • Zaburzenia hormonalne – hormony tarczycy w zbyt niskim stężeniu, podobnie jak niedobór hormonów rozrodczych może zaburzać proces dojrzewania oocytów.
  • Infekcje – a także inne choroby, które powodują stan zapalny (np. o podłożu autoimmunologicznym).
  • Choroby metaboliczne – między innymi cukrzyca i choroby powodujące zaburzenia gospodarki cukrowej i hormonalnej.

W celu poprawy jakości komórek jajowych konieczne jest wyleczenie lub kontrola chorób ogólnoustrojowych, także tych niezwiązanych bezpośrednio z układem rozrodczym, które jednak zaburzają funkcjonowanie organizmu w wielu powiązanych ze sobą aspektach.

Dieta na poprawę jakości komórek jajowych

Przede wszystkim należy zrezygnować z wysoce przetworzonych produktów (które zawierają konserwanty, nadmiar cukru i niezdrowe tłuszcze utwardzone. Szkodliwe jest także palenie papierosów, które może być przyczyną zmian zapalnych w tkankach jajowodów, a także uszkadzać komórki jajowe.

Dla utrzymania dobrego stanu zdrowia, w tym jakości komórek jajowych, ważna jest dieta, która dostarcza dużo witamin i składników mineralnych, a także zdrowych tłuszczów (kwasów tłuszczowych omega-3). Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  1. Tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, który jest bogaty w selen i witaminę D.
  2. Nasiona, orzechy i rośliny strączkowe – w tym szczególnie nasiona słonecznika, ciecierzycę, fasolę.
  3. Źródła kwasu foliowego – podroby, szczególnie zalecana jest wątroba, bogata m.in. w żelazo, ważne dla rozwoju komórek jajowych, a także warzywa takie jak kapusta, szpinak, sałata, brokuły, buraki.
  4. Źródła antyoksydantów – warzywa i owoce m.in. jarmuż, pietruszka, warzywa kapustne), ale także przyprawy, takie jak imbir, kurkuma, cynamon i goździki. przyprawy te dodatkowo poprawiają ukrwienie narządów, w tym jajników.
  5. Jaja kurze, w tym szczególnie ich żółtka zawierające dużo żelaza i cholinę, która zmniejsza ryzyko aberracji chromosomowych.
  6. Chude mięso – źródło pełnowartościowego, dobrze przyswajalnego białka.

Warto pamiętać, że komórki jajowe niszczy także otyłość (m.in. przez zwiększone ryzyko stresu oksydacyjnego), dlatego kobiety starające się o dziecko powinny zadbać o prawidłowe BMI.

Formularz dla dawczyń
komórek jajowych

Skontaktuj się z nami

ul. Rudzka 34/36
95 - 030 Rzgów