Na czym polega adopcja komórki jajowej?
Adopcja komórki jajowej to procedura stosowana w leczeniu niepłodności – w sytuacji, gdy komórki jajowe wytwarzane przez kobietę nie pozwalają uzyskać ciąży. Na czym dokładnie polega ta procedura, w jakich sytuacjach ma zastosowanie i gdzie się zgłosić, aby adoptować komórkę jajową?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest adopcja komórki jajowej?
- Kiedy stosuje się adopcję komórki jajowej?
- Jak przebiega proces adopcji komórki jajowej?

Adopcja komórki jajowej – najważniejsze informacje
Adoptując oocyt, kobieta przyjmuje jajeczko od anonimowej biorczyni. Komórka ta zostaje zapłodniona w laboratorium (najczęściej przy użyciu nasienia partnera) – w procedurze in vitro. Powstały w ten sposób zarodek jest następnie monitorowany przez kilka dni, po czym wprowadza się go do dróg rodnych biorczyni. Jeśli zarodek prawidłowo zagnieździ się w błonie śluzowej macicy, w organizmie kobiety zaczyna rozwijać się ciąża.
W jakich sytuacjach stosuje się adopcję komórki jajowej?
Adopcja komórki jajowej jest stosowana często w takich sytuacjach jak:
- przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników (np. w wyniku zbyt wczesnej menopauzy,
- brak skutecznego leczenia niepłodności (w tym nieudane procedury in vitro),
- występowanie wad genetycznych (które uniemożliwiają bezpieczne przekazanie materiału genetycznego),
- wiek kobiety przekraczający 40 lat.
Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: W jakich przypadkach adopcja komórek jest niezbędna?
Adopcja komórki jajowej a adopcja zarodka
Niekiedy można spotkać z wymiennym użyciem określeń „adopcja zarodka” i „adopcja komórki jajowej”. Mimo że w obu przypadkach do macicy wprowadza się zapłodniony zarodek w ramach in vitro, z perspektywy dawstwa komórek pojęcia te znaczą co innego:
- Adopcja komórki jajowej – anonimowe dawstwo dotyczy jedynie komórki jajowej, nasienie najczęściej pochodzi od partnera kobiety.
- Adopcja zarodka – w tej sytuacji dawstwo dotyczy zarówno komórki jajowej jak i plemnika. Innymi słowy, w ramach dawstwa przekazywany jest nie tylko materiał żeński, ale też męski. Pochodzące z dawstwa gamety – po połączeniu w laboratorium – utworzył przyjmowany zarodek.
Adopcja zarodka jest często stosowana u kobiet po 40 roku życia (u których zapłodnienie z udziałem własnych komórek może być utrudnione), gdy niepłodność dotyczy również partnera.
Jak przebiega proces adopcji komórek jajowych?
Proces rozpoczyna się od szczegółowej kwalifikacji medycznej, podczas której oceniana jest ogólna kondycja zdrowotna kobiety (w tym przede wszystkim stan macicy i układu rozrodczego) oraz potencjalne przeciwwskazania. Jak wspomnieliśmy, adopcja jajeczka nierzadko zalecana jest po wcześniejszym nieudanym leczeniu niepłodności, gdy kobieta dysponuje już wynikami badań.
Jeśli nie ma przeciwwskazań do zastosowania in vitro z komórką jajową dawczyni, następuje dopasowanie komórki jajowej. Robi się to na podstawie cech fenotypowych. Choć dawstwo jest w pełni anonimowe dla obu stron, biorczyni komórki może uzyskać takie informacje jak kolor oczu, włosów czy wzrost dawczyni.
Embriotransfer – zabieg wprowadzenia adoptowanej komórki
W odpowiednim momencie cyklu – gdy endometrium jest rozpulchnione i przystosowane do przyjęcia zarodka – wykonuje się embriotransfer (transfer embrionu). To krótki, bezbolesny zabieg, który nie wymaga znieczulenia ani hospitalizacji – zarodek wprowadza się do jamy macicy przez pochwę, wykorzystując specjalny cewnik (bardzo cienką, giętką rurkę).
Skąd bierze się komórki do adopcji? Komórki rozrodcze (oocyty, plemniki) oraz zarodki wykorzystywane w procedurach rozrodu wspomaganego są przechowywane w banku komórek. Bezpośrednio po pobraniu i odpowiednim przygotowaniu w laboratorium, zostają one zamrożone (w temperaturze ciekłego azotu)
Adopcja komórek jajowych – aspekty prawne i zdrowotne
W Polsce dawstwo komórek jajowych i zarodków jest anonimowe, a dawczynie nie otrzymują wynagrodzenie za przekazanie komórek. Jednocześnie przysługuje im zwrot kosztów za udział w programie (np. związane z nieobecnością w pracy, kosztami dojazdu – banku komórek Gameta zwracamy do 9 400 zł).
System dawstwa komórek jest regulowany przez prawo i zorganizowany w taki sposób, aby żadna ze stron nie mogła poznać tożsamości strony drugiej. Dawczyni nie ma żadnych praw ani obowiązków wobec dziecka, które przyjdzie na świat dzięki jej komórkom, nie może też dowiedzieć się, komu gamety zostały przekazane. Banki komórek obowiązują też procedury pozwalające ponad wszelką wątpliwość potwierdzić, że dawczyni jest osobą zdrową.
Przeczytaj więcej na ten temat: Czym jest dawstwo komórek jajowych i na czym polega ten proces?
Adopcja komórki jajowej – od czego zacząć?
Jak już wspomnieliśmy, wizyta w banku komórek jest najczęściej poprzedzona terapią w klinice leczenia niepłodności. Lekarz może zalecić in vitro z komórkami dawczyni w sytuacji, gdy jakość naturalnych komórek jest niewystarczająca lub gdy wystąpią inne wskazania zdrowotne.
Pierwszym krokiem powinna być zatem wizyta w klinice leczenia niepłodności lub banku komórek (nierzadko funkcjonują one w jednej placówce). Na miejscu uzyskasz wszystkie potrzebne informacje i zostaniesz skierowana na niezbędne badania lub procedury w ramach terapii.
Formularz dla dawczyń
komórek jajowych
Kto może zostać dawczynią?
- Każda zdrowa kobieta w wieku 20-33 lat
- Dobry stan zdrowia
- Prawidłowy indeks masy ciała (18< BMI <30)
- Brak chorób uwarunkowanych genetycznie
- Negatywne wyniki testów na obecność chorób przenoszonych drogą płciową: HIV, zapalenie wątroby typu B i C, kiły lub HTLV
Jeżeli spełniasz powyższe warunki to serdecznie zapraszamy Cię do wypełnienia formularza.
Skontaktuj się z nami
ul. Rudzka 34/36
95 - 030 Rzgów
tel: +48 42 645 77 77
email: dawczynie@gameta.pl